środa, 25 maja 2011

Objawy chorób serca

Niewydolność serca

 Kiedy mówimy  o bólu serca, zazwyczaj myślimy o cierpieniach emocjonalnych. Jeśli jednak ktoś doświadcza dolegliwości charakterystycznych dla niewydolności serca, świadczy to o poważnym schorzeniu.

Do schorzenia tego dochodzi, kiedy serce nie jest w stanie tłoczyć tyle krwi, ile potrzeba ,by dotlenić organizm i dostarczyć mu innych substancji odżywczych. Jest ono częstym rezultatem zawału, uszkodzenia zastawki, wrodzonych wad serca, miażdżycy, nie leczonego nadciśnienia tętniczego oraz kardiomiopatii, choroby atakującej mięsień sercowy.

Objawy:
- budzenie się w nocy z uczuciem duszenia się
- szybkie, niewytłumaczalne przybranie na wadze oraz obrzęk kostek i stóp, szczególnie pod koniec dnia
- wrażenie dyskomfortu w kaltce piersiowej, szybkie tętno, świszczący oddech i zadyszka, kaszel i krwawa plwocina
- sine zabarwienie wargi paznokci
- bezustanne uczucie zmęczenia

Pierwsze, typowe objawy to obrzęk kostek i stóp w ciągu dnia oraz uczucie zatykania lub duszności po kilku godzinach snu. Jest to znak, że płyny, zamiast krążyć w organizmie, zatrzymują się w nogach lub płucach.

Ułożenie nóg wyżej zmniejsza obrzęk, leżenie jednak sprawia, że w płucach zatrzymuje się coraz więcej płynu. Stan ten grozi obrzękiem płuc. Odczuwa się ucisk na klatkę piersiową. Nawet najmniejszy wysiłek powoduje skrajne zmęczenie. Zdjęcia rentgenowskie, echo serca, i inne badania wykazują powiększenie serca oraz płyn w płucach. Obrzęk rozszerza się i doprowadza do nieprzyjemnego uczucia przepełnienia w okolicach szyi i żołądka.

Aby uniknąć obrzęków kostek i stóp, staraj się nie stać ani nie siedzieć długo w jednej pozycji. Odpoczywaj kilka razy dziennie w pozycji półleżącej, z uniesionymi nogami. Śpij w pozycji półsiedzącej. Niektórzy pacjenci wolą sypiać w wygodnym fotelu niż w łóżku.

Staraj się jak najmniej solić. Powstrzymaj się od palenia i picia alkoholu. Zarówno nikotyna, jak i alkohol zwiększają obciążenie serca oraz niszczą mięsień sercowy. Umiarkowne ćwiczenia mogą poprawić stan chorego, ale nie należy ich stosować bez porozumienia z lekarzem.

Niektórych przypadków niewydolności serca, np. spowodowanego infekcją wirusową, nie da się uniknąć. Generalnie jednak pomaga ograniczenie czynników wywołujących choroby serca. Należy rzucić palenie tytoniu, ograniczyć alkohol, uregulować ciśnienie tętnicze, ćwiczyć regularnie i utrzymywać właściwą wagę ciała. W ostatnich latach, w wyniku nadużywania kokainy, wzrosła liczba przypadków przedwczesnej niewydolności serca, głównie wśród młodych ludzi.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się środki odwadniające, które pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru płynów, a tym samym zmniejszyć obrzęki. Środki rozszerzające naczynia - zmniejszają obciążenie mięśnia sercowego.

Do kuracji niekiedy dodaje się leki przeciwko arytmii.

W najpoważniejszych przypadkach stosuje się przeszczep serca.Można też rozważyć operację wszczepienia bypassów lub wymiany zastawki, aby usunąć problem przyczyniający się do tego schorzenia.

NOWOŚCI
- Kardiomioplastyka dynamiczna, zabieg polegający na owinięciu serca paskami mięśni wziętych z innych organów ciała w celu wspomożenia jego akcji. Pierwsze badania wykazują poprawę  u 80 procent pacjentów.
- Wszczepienie urządzeń tłoczących, które wspomagają działalność lewej komory serca, stosowane  eksperymentalnie u pacjentów czekających na przeszczep serca. Trwają też prace nad nowym urządzeniem wspomagającym  akcję lewej komory, które  być może, wyeliminuje konieczność przeszczepów serca.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl
Krzysztof A.
http://zdrowieforum.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz